Nastava na daljinu

Pratite nas na Instagramu

« Siječanj 2021 »

NASTAVNI MATERIJALI

Na  ovoj stranici možete pronaći nastavne jedinice koje su pripremili /le

nastavnici /ce  u svrhu što boljeg snalaženja i praćenja predmeta i nastavnih jedinica u Agronomskoj školi Zagreb.

Praktična nastava - Sadnja pelargonija
Autor: Đurđa Šmajgl, 25. 2. 2020.

Sadnja Pelargonija

u Agronomskoj školi Zagreb

Nastavnice:  Irina Gomaz, dipl. ing. i Vilara Pavlović, dipl. ing.

Nastavni predmet: Praktična nastava

Nastavna jedinica: Sadnja pelargonija

klikni na sliku i pročitajte  u opširnije

Pelargonije

Zbog ljepote cvjetova, a istovremeno prilično lakog uzgoja i njege pelargonija je jedna od najčešćih biljaka koje ćemo vidjeti u cvjetim posudama na prozorima, terasama i balkonima.

Njeno ime potječe od grčke riječi pelagros što znači roda, a dobila ga je zbog toga što plod pelargonije nalikuje kljunu rode.

U narodu ju zovu geranija, muškatl i žeravac. Domovina pelargonije je južna i jugozapadna Afrika, ima ih na Novom Zelandu i Australiji, a ukupno postoji više od 300 vrsta. Uzgajivači su do danas stvorili vrlo mnogo uzgojnih oblika, a novi se na tržištu pojavljuju svake godine.

Cvjetovi mogu biti jednostavni ili puni, više ili manje njih u štitastom cvatu. Boje cvjetova su od crvene, ljubičaste, ružičaste i narančaste u svim tonovima, a velik je uspjeh uzgajivača žuta pelargonija. Mogu biti jednobojni, u više boja, isprugani ili «išpricani».

Prema staroj podjeli pelargonije se dijele u tri skupine – Pelargonium zonale, koje rastu uspravno, Pelargonium peltatum – viseće i Pelargonium grandiflorum – velikocvjetna engleska pelargonija.

Međutim, budući da se u svijetu uzgajivača stvaraju i novi oblici ove vrste, prema karakteristikama cvjetova i listova mogu se podijeliti na čak deset skupina.

Zonale su uspravna rasta, baršunastih listova, prekrivenih dlačicama, cvjetova jednostavnih ili punih u štitastom cvatu raznih boja. Ovoj skupini pripada pelargonija žutog cvijeta.

Bršljanolisne imaju listove nalik bršljanovima, viseće su i stvaraju prekrasne cvjetne slapove tijekom cijeloga ljeta. Cvjetovi mogu biti jednostavni ili puni, jednobojni ili u nekoliko boja.

Zvjezdolike imaju cvjetove takva oblika. Listovi, također, mogu biti zvjezdasto urezani s tamnijom prugom duž ruba. Cvjetovi su jednostavni, svih nijansi ružičaste, crvene, ljubičaste i bijele boje.

Pelargonije ukrasnih listova imaju listove izražajnije od cvjetova, pa kada i ne cvatu atraktivne su i dekorativne. Listovi mogu biti dvobojni ili višebojni sa prekrasnim šarama.

Osobitom ili specijalnom nazvana je skupina čiji cvjetovi nalikuju cvjetovima ružina pupoljka.

Mirisne pelargonije imaju listove koji opojno mirišu kad ih protrljate među prstima. Inače imaju manje izražajne cvjetove od ostalih pelargonija.

Jedinstvene ili unikatne pelargonije imaju jednako lijepe boje i oblike cvjetova. Cvjetaju cijele godine, uz zimsku zaštitu, a stari su tip pelargonija koji je posebice bio popularan u vrijeme engelske kraljice Viktorije.

Anđeoske pelargonije djeluju nježno i osjetljivo, vrlo su razgranate, a posebice lijepo izgledaju posađene zasebno u cvjetnoj posudi. Boja cvjetova im je uglavnom ružičastobijela.

Kraljevske pelargonije imaju bogate, prekrasne cvjetove svilenkasta izgleda, vrlo upadljivih boja od tamnoružičaste pa do tamnocrvene. Cvjetaju cijelo ljeto.

U posebnoj su skupini pelargonije krhkih cvjetova, toliko jednostavnih da najviše nalikuju izvornim oblicima pelargonije.

Razmnožavanje reznicama – najlakši način

Uzgoj pelargonija iz zelenih reznica koje se režu u jesen ili proljeće popularan je način razmnožavanja i kod vrtlara amatera. Raznica se reže u dužini od oko sedam centimetara. Na donjem mjestu dva do tri milimetra ispod lista, a s gornje strane nekoliko milimetara iznad lista.

Treba ukloniti eventualne pupove ili cvjetove i donje listove. Ako su vršni listovi veliki, potrebno je smanjiti površinu za trećinu. Idealno bi bilo donji dio, tako pripremljene reznice, uroniti u hormon za zakorjenjivanje kako bi uspjeh bio sigurniji. No i bez hormona reznice se lako zakorjenjuju. Zatim se utaknu u posudu s kompostom pomiješanim s malo pijeska. Ne treba ih saditi odviše blizu kako se ne bi pospješio razvoj plijesni.

Kad se reznice zakorjene sade se svaka u zasebnu cvjetnu posudu.

Sadnja u cvjetne posude

Pelargonijama odgovara sunčani položaj na balkonu, terasi ili u vrtu. Pravilo je da se biljke na otvorenom u posude sade od sredine svibnja, kad više nema opasnosti od mraza.

Međutim, ovisno o vremenskim uvjetima, saditi se može i ranije, a u slučaju mraza biljke treba zaštititi.

Kad se dobro zakorijene možete ih prihranjivati jedamput na tjedan.

U visećim se posudama mogu kombinirati npr. uspravna pelargonija oko koje ćete posaditi nekoliko visećih biljaka iste boje cvjetova.

Pripremile nastavnice: Irina Gomaz, dipl. ing i Vilara Pavlović, dipl. ing.