« Prosinac 2020 »

Dodatna nastava - Agrobotanika
Autor: Đurđa Šmajgl, 28. 5. 2020.

U laboratoriju za mikropropagaciju, za vrijeme online nastave, marljivo se radilo. Uspješno je utvrđen postupak (protokol) za površinsku sterilizaciju pet novih vrsta s ciljem njihova uvođenja u kulturu tkiva te umnažanja (multiplikacije) u aseptičnim uvjetima laminara.

(za više klikni na sliku)

Svi učenici Agronomske škole Zagreb koji žele proširiti svoje znanje i kompetencije mogu pristupiti dodatnoj nastavi agrobotanike.

U našem laboratoriju učenici pod vodstvom mentorice Sanje Lubine, dipl. ing. agr. obavljaju mikropropagaciju „In vitro“ metodom te uvode nove  vrste u kulturu tkiva.

Predstavili smo jedan segment iz rada  laboratorija.

Za sterilizaciju  eksplantata korištene su različite koncentracije natrijevog hipoklorita (NaClO) u različitom vremenskom trajanju.

Istraživanje je rađeno na nodijskim segmentima bakope (lat. Bacopa Cabana))  , pjegavice (lat. Hypoestes phyllostachya), paprike (lat. Capsicum annuum L.), krastavaca (lat. Cucumis sativus) i patlidžana (lat. Solanum melongena).

Sve kulture uspješno su nastavile svoj rast i razvoj u kontroliranim uvjetima laboratorija. Spremne su za daljnju mikropropagaciju „in vitro“ metodom.

Pripremila Sanja Lubina, dipl. ing. agr.

Priloženi dokumenti:
STERILIZACIJE_NOVIH_VRSTA_duga_5,44mb_(1).pdf (7.06 MB)