« Ožujak 2020 »

Sterilizirali smo novu biljnu vrstu
Autor: Đurđa Šmajgl, 10. 2. 2020.

U okviru svoji završnih radova učenici su uspjeli  sterilizirati  novu biljnu vrstu - Pjegavica (lat. Hypoestes phyllostachya) i  uspješno je uvesti u kulturu tkiva „in vitro „ metodom.

Ovih dana učenici završnih razreda Agronomske škole Zagreb vrijedno rade u školskom laboratoriju mikropropagacije. Naime, svi učenici završnih razreda, čije su teme vezane za uzgoj bilja „in vitro“ metodom odrađuju praktični,  istraživački dio svojih radova pod mentorstvom nastavnika.

U „in vitro“ proizvodnju uvodimo nove biljne vrste kao  teme Završnih radova. Postupak uvođenja započinjemo određivanjem koncentracije i duljine tretiranja odabrane biljne vrste  s NaClO  (natrijev hipoklorit).

Cilj tretiranja  Natrijevim hipokloritom je  uništiti patogene na površini pupa, iz biljnog tkiva i stanica prije unošenja u sterilni laboratorij te njihova inokulacija na hranjivu  podlogu a da se pritom ne uništiti i sam pup biljke koji će nakon uspješne sterilizacije nastaviti svoj rast i razvoj u „in vitro“ uvjetima.

Sterilizacija je rađeno na reznicama pjegavice (lat. Hypoestes phyllostachya) koje su učenici uzeli iz našeg školskog plastenika a koju želimo uzgajati „in vitro“ metodom u laboratoriju.

Za uspješnost površinske sterilizacije izuzetno je važno da biljni materijal bude svjež.

Pretpostavka je da NaClO  (natrijev hipoklorit) prilikom sterilizacije eksplantata pokazuje najbolje rezutate u koncentraciji od 5% u trajanju od 5 do 10 min. Vođeni ranijim iskustvom sterilizacije drugih  kultura, izabrali su vrijeme i koncentraciju tretiranja pupova koja se pokazala vrlo uspješnom.

SLIKOVNI PRIKAZ FAZA ISTRAŽIVANJA

POGLEDAJ U POWERPOINT PREZENTACIJI